بازديدكنندگان

امروز: 1
ديروز:10
اين هفته: 30
هفته‌ي گذشته: 140
اين ماه: 736
ماه گذشته: 693
افراد آنلاين:1
اعضا ی آنلاین : 0
مهمان آنلاین : 1
 

معرفی قطب تکنولوژی آموزشی در پزشکی کشور

قطب های علمی یکی از مهم ترین عوامل محرک توسعه کشورها در قرن بیست و یکم شناخته شده اند که هم چون موتورهای محرک توسعه در تعامل نزدیک با نهادهای مولد فکر و اندیشه عمل می کنند. قطب های علمی در قیاس با اسلاف خود یعنی نهادهای پژوهشی سنتی علاوه بر دارا بودن نقاط قوت آن ها، از خصوصیات ویژه دیگری برخوردارند که امتیاز قطب های عملی محسوب می شود. تعدد و تنوع قطب های علمی یکی از شاخص های رشد و بالندگی جوامع به شمار می آید. قطب های علمی با به کاری گیری و درآمیختن چهار عنصر مفهومی و اصلی خود یعنی نوآوری، رقابت، کیفیت و دانش فنی تلاش می کنند به نیازهای اصلی جامعه پاسخ دهند. در ایران نیز هم گام با سایر کشورهای در حال توسعه، گام های مناسب و در خور توجهی در راه تشکیل قطب های علمی برداشته شده و لازم است این روند با شتاب و دقت بیشتری به منظور حصول نتایج مطلوب تر و کسب استانداردهای جهانی ادامه یابد. بهره گیری از مزیت نسبی و توان دانشگاه ها متناسب با نیازهای آتی کشور، توسعه مبتنی بر دانایی، افزایش توان علمی پژوهش گران، گسترش هدفمند مرزهای دانش، نوآوری در علم و فنّاوری و ارتقاء جایگاه علمی کشور از اهداف مهم قطب های علمی کشور است.

   بر اساس تعريف؛ قطب علمي، مجموعه اي حقيقي يا مجازي از برجسته ترين اعضاي هيئت علمي وهمكاران غيرهيأت علمي با امكانات و توانايي هاي برجسته و متمايز و توان علمي بالا در يك زمينة علمي - تخصصي در علوم پزشكي و رشته هاي وابسته است كه به فعاليت در عرصة آموزش، پژوهش و نيز ارائة خدمات بهداشتي- درماني در زمينه تخصص ذيربط مشغول است. مهم ترين ويژگي قطب علمي، توليد علم و نوآوري،ارتباط با صنعت وتوليد ثروت و دستيابي به كيفيت برتر(مرجعيت) علمي و آموزشي در سطح ملي، منطقه اي يا بين المللي و پاسخگويي به نيازهاي اساسي كشور ومنطقه، در ارتباط با علوم پزشكي و در راستاي تحقق اهداف سند چشم انداز بيست ساله و نقشة جامع علمي كشورخواهد بود.

  تشخیص این که کدامیک از دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی و پژوهشی وزارت بهداشت،‌درمان و آموزش پزشكي می تواند به عنوان یک قطب علمی فعالیت کند براساس معیارها و ضوابط تعیین شده این وزارت انجام می شود. با توجه به فعاليتهاي علمي و ارزنده مركز مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشكي مشهد در زمينه تكنولوژي آموزشي ، اين مركز بعنوان " قطب علمي تكنولوژي آموزشي در پزشكي" انتخاب گرديده است. در اين راستا، قطب علمي تکنولوژي آموزشي در پزشکي کشور در تلاش است  با اتکاء بر نوآوري در حوزه هاي توليد و بهره‌برداري از دانش به شناسايي و حل مسايل مرتبط با آموزش علوم پزشکي پرداخته و کمک نمايد که نظام آموزشي علوم پزشکي موجود در کشور در ابعاد کمي و کيفي جايگاه برتر را در منطقه کسب نمايد.

 

لینک های سریع

آیین نامه پایان نامه های منتج به محصول آموزشی

ثبت نام در کارگاه "آموزش نرم افزار Prezi"

 
 

پربازدیدترین مطالب

اوقات شرعی

دانشگاه علوم پزشکی مشهد | Mashhad University of Medical Sciences | جامعة مشهد للعلوم الطبية
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت مربوط به دانشگاه علوم پزشکی مشهد می باشد. هرگونه کپی برداری از مطالب آن تنها با ذکر منبع بلامانع است.